Publikacija kot dragoceni vir za raziskovanje in proučevanje
JANKO KŠELA: NOB V OBČINI LENART (SLOVENSKE GORICE)
Druga svetovna vojna je bila največja preizkušnja v zgodovini slovenskega naroda, evropskih narodov in človeštva sploh. Uničenju so bili namenjeni številni narodi, tudi slovenski. Bodisi etnocidu – nacionalnemu uničenju – bodisi genocidu ali kombinaciji enega in drugega. Ta kombinacija je bila pri slovenskem narodu prisotna najprej v nemški okupacijski coni. V to cono so spadale tudi celotne Slovenske gorice znotraj okupirane slovenske Štajerske. Ta del lokalne zgodovine je dobro raziskan in publiciran, med prvi lokalnimi raziskavami o nemški okupaciji osrednjega dela Slovenskih goric (nekdanja velika občina Lenart) pa je bila diplomska naloga, ki jo je leta 1965 - 1966 pripravil takratni ravnatelj in učitelj OŠ Gradišče v Slovenskih goricah (danes Sv. Trojica) Janko Kšela. Diplomo je uspešno zagovarjal na takratni Pedagoški akademiji Maribor.
O nemški okupaciji in narodnoosvobodilnem gibanju na tem območju imamo danes veliko strokovne literature novejšega datuma, zato je treba pričujoči ponatis diplome Janka Kšela postaviti tudi v kontekst časa, v katerem je nastala in ko je zgodovinopisje s posebnim poudarkom obravnavalo narodnoosvobodilni boj (NOB) in revolucijo in izpostavljalo tudi njegove žrtve (aktivisti in sodelavci OF, padli partizani, ustreljeni talci, taboriščniki), ne pa tudi vseh ostalih vidikov tega usodnega časa, v katerem so bili Slovenci s strani nacističnih okupatorjev obsojeni na popolno uničenje1.
Enoplastno so bile dolga leta po končani vojni prikazane tudi žrtve vojne 1941 – 1945 in zaradi nje, med katerimi ni bilo padlih pripadnikov prisilno mobiliziranih v nemško vojsko, ki na lenarškem območju predstavljajo največji delež v strukturi žrtev vojne. Prav tako se niso omenjale žrtve na strani proti komunističega tabora (Melaherjevi četniki), civilne žrtve zaradi posledic zavezniških bombardiranj in žrtve povojnih izvensodnih pobojev, ki so nastale zaradi vojne 1941 – 1945 kmalu po osvoboditvi leta 1945. Brez tega je slika dogajanja med nemško okupacijo v Slovenskih goricah nepopolna in neobjektivna. Zaradi tega sem objavi faksimila diplomske naloge Janka Kšele dodal obširnejšo spremo besedo na osnovi novih virov in literature ter v skladu z normativi in standardi današnje zgodovinske stroke.
Ne glede na to pa moram opozoriti, da je bila izdaja knjige premišljena poteza združenja, ki neguje vrednote NOB pri Lenartu, saj predstavlja dragoceni vir za nova raziskovanja. Njena dodana vrednost pa je velik prispevek k ohranjanju t.i. »spominske pokrajine«. Uredništvo je namreč objavilo vse spomenike iz obdobja NOB in spominske plošče, ki so nesporni del kulturne dediščine in ostanek preteklosti. Zdaj so zbrane na enem mestu in bodoči raziskovalci se bodo lažje lotevali novih študij posameznih poglavij iz obdobja NOB v osrednjih Slovenskih goricah (na primer o dejavnosti OZNE). Na lenarškem območju nihče doslej ni ne rušil ali podiral spomenikov iz tega časa,k er je to preprosto del naše zgodovine. Kakršnakoli že je bila, naša je. Rušenje spomenikov pa je barbarsko dejanje, ki ne sodi v civilizacijo 21. stoletja. Knjiga je lepo oblikovana, kar je zasluga Rosane Lorbek in je hkrati simbolna zahvala avtorju Janku Kšeli, ki je v svojem ustvarjalnem življenju pustil na lenarškem območju globoke sledi. Tudi v času demokratizacije Slovenije v 80-tih letih minulega stoletja. Bil je namreč med ustanovitelji Slovenske kmečke zveze. In vsega tega ne bi smeli pozabiti.
-----
[1] O nemški okupaciji in NOB na širšem lenarškem območju in v krajih med Dravo in Muro nasploh so največ raziskovali in publicirali dr. Milan Ževart, dr. Marjan Žnidarič, prof. Lojze Penič, dr. Drago Novak, dr. Ljubica Šuligoj, dr. Marjan Toš, Katja Zupanič in še nekateri drugi avtorji.
- Published in Lokalni utrip
- 0