zombi 2

Vpis
Napovedujemo:

Milan Hlevnjak po uspešnem vodenju benediških upokojencev prevzel še vodilno funkcijo v Zvezi društev upokojencev Slovenskih goric

Foto: Damjan Veršič Foto: Damjan Veršič

V letih po 2. svetovni vojni so benediški upokojenci svoje interese uveljavljali znotraj Društva upokojencev Lenart. Ker jih je bilo vedno več, so leta 1988 ustanovili lastno društvo, ki je sprva štelo 88 članov, leta 1991 jih je bilo že 208, danes pa je v Društvo upokojencev Benedikt vključenih 188 članic in 130 članov, skupaj torej 318. Predsednik društva Milan Hlevnjak ob tem pravi:

»Zadnjih nekaj let članstvo ne narašča več. Vzrokov je več: starejši člani so umrli, novi upokojenci pa se ne včlanjujejo tako množično kot nekoč, ko je veljalo nepisano pravilo, da vsak, ki se upokoji, takoj vstopi v društvo upokojencev. Pogled v prehojena leta nas navdaja s ponosom in hvaležnostjo do vseh, ki so s svojim nesebičnim in vztrajnim delom dosegli, da je društvo prepoznavno in cenjeno. Prepričan sem, da bomo tudi sedanji in novi člani nadaljevali uspešno delo.«

Letošnji program dela je zaradi covida-19 okrnjen
Hlevnjak pojasnjuje, da se letošnji društveni program dela zaradi vseh omejitev precej razlikuje od preteklih. Zbor članov so namesto na začetku leta izvedli šele konec julija, ko so potrdili že spremenjen program. »Skoraj vse aktivnosti, načrtovane za prvo polovico leta, so odpadle. Nemoteno je delovala samo pohodniška sekcija, ki je pohode za naše člane izvajala vsak teden. V okviru občinskega praznika smo izvedli pokalno tekmovanje v vrvičnem kegljanju za domača društva in medgeneracijsko kolesarjenje za vse občane. Posebej smo ponosni, da smo lahko tudi upokojenci na povabilo občine skupaj z ostalimi športniki nosili slovensko olimpijsko baklo. V avgustu smo organizirali kolesarjenje in tekmovanje v vrvičnem kegljanju za člane društev, ki smo povezani v Zvezo društev upokojencev Slovenskih goric. Sodelovali smo tudi na športnih srečanjih in tekmovanjih, ki so jih organizirala ostala društva v zvezi.«

Članstvo v društvu lahko povečajo le z aktivnim delovanjem in organizacijo prireditev
V jesenskem času benediški upokojenci načrtujejo še dva izleta, srečanje članov upravnih odborov, poverjenikov in vodij sekcij v Zvezi društev upokojencev Slovenskih goric, božično-novoletni koncert ter družabno srečanje ob koncu leta. V prednovoletnem času sta v programu dela še obisk in obdarovanje članov, ki so dopolnili 80 let in več, ter članov, ki bivajo v domovih za starejše. Z društvenim koledarjem bodo obiskali vse svoje člane in jim voščili ob praznikih.
»V našem društvu skozi celo leto poteka projekt Starejši za starejše, v okviru katerega prostovoljci in naša koordinatorka projekta z obiski starejših skrbimo, da ti niso osamljeni in pozabljeni. Poudariti moram odlično sodelovanje s prejšnjim in tudi sedanjim županom. Vedno sta si vzela čas in nam prisluhnila ter v okviru možnosti tudi realizirala naše želje in projekte. Tudi prostore, ki jih uporabljamo za delovanje društva, nam občina nudi brezplačno. Tako kot vsi, si tudi mi želimo še več članov, čeprav je njihovo število glede na število upokojenih prebivalcev naše občine krepko nad republiškim povprečjem. Članstvo lahko povečamo le z aktivnim delovanjem in organizacijo prireditev, ki imajo skupni imenovalec – polepšanje življenja ljudem v zrelih letih in pomoč sočloveku, s čimer bomo pokazali, da je starost kljub vsemu lahko tudi lepa,« še nadaljuje Hlevnjak.

Milan Hlevnjak: »Ponovno je treba oživiti vse aktivnosti in člane zveze potegniti iz malodušja.«
Milan Hlevnjak je sicer na skupščini Zveze društev upokojencev Slovenskih goric 18. julija letos prevzel vodenje zveze. Pravi, da se zaveda, da je pred njim zahtevna in
odgovorna naloga, hkrati pa je ponosen, da so upokojenci v Slovenskih goricah prepoznali njegovo dosedanje delo v Društvu upokojencev Benedikt in v zvezi ter mu zaupali vodenje organizacije, ki združuje 2.400 članov in članic iz sedmih društev upokojencev. »Prva in glavna naloga, ki je pred menoj in upravnim odborom, je, da po več kot enoletnem premoru zaradi znanih ukrepov ponovno oživimo vse aktivnosti in naše člane potegnemo iz malodušja, ki je marsikje prisotno. Prvi rezultati so dokaj dobri, udeležba je solidna, člani nam na naših srečanjih dajo vedeti, kako so ta naša druženja pogrešali,« pravi Milan Hlevnjak.

V nekaterih društvih je nekoliko zastala gibalna kultura
Dodaja, da je naloga zveze, da spodbuja in korigira dejavnosti posameznih društev. »Sodelovanje med društvi v naši zvezi je izredno dobro. To nam priznavajo tudi v drugih društvih, ki se z enakim namenom kot mi povezujejo v zveze po Sloveniji, vendar toliko aktivnosti drugje ne uspejo izvesti. V prihodnje si v prvi vrsti želim zdravstvene stabilizacije in da bomo v zvezi in društvih zadihali s polnimi pljuči. Na ta način se bodo lahko naših aktivnosti udeleževali vsi člani. V nekaterih društvih je nekoliko zaspala gibalna kultura, zato jih bom poskušal s svojimi izkušnjami spodbuditi k aktivnostim. Moj moto je: gibanje je zdravje in zdravje je življenje. Samo zdravi bomo lahko dolgo aktivni in ne bomo v breme drugim.«

Ob koncu Hlevnjak poudarja, da se je od dosedanjega predsednika Zveze društev upokojencev Slovenskih goric Stanka Kranvogla, ki je zvezo vodil dolgih osem let, veliko naučil in da se bo trudil po najboljših močeh nadaljevati njegovo delo.

Nazadnje urejeno: sobota, 25 september 2021 15:55
+27
°
C
H: +29°
L: +15°
Lenart v Slov. goricah
Sunday, 27 June
Poglej 7-dnevno napoved
Mon Tue Wed Thu Fri Sat
+33° +34° +32° +26° +19° +24°
+17° +17° +18° +14° +15° +13°

oglas ovtar