Občina Lenart je med 12. in 14. septembrom gostila delegacijo iz Ukrajine. Obisk Slovenije je odlična priložnost za izmenjavo izkušenj in idej ter za krepitev medsebojnega sodelovanja med občinama. Obiskovalci so bili navdušeni nad odprtostjo in gostoljubnostjo domačinov ter nad razvitostjo infrastrukture tako manjhne občine, posebej pa se jih je dotaknila skrb za ohranjanje kulturne in stavbne dediščine. Predstavnika Občine Bibrka in predstavnik Sveta evropskih občin in regij so nam povedali več o namenu obiska in izvajanih projektih pa tudi o vojnem razdejanju v Ukrajini, beguncih in možnostih pomoči.
Predstavnik Sveta evropskih občin in regij (CEMR) Stanislav Taran nam je predstavil namen obiska: »Slovenijo in Lenart smo obiskali v okviru projekta Bridges of Trust, glavni cilj katerega je povezovanje evropskih in ukrajinskih občin – manjših občin, ki imajo populacijo do 50.000 ljudi. Glavni izvajalec programa ja Združenje ukrajinskih mest (AUC) skupaj s Svetom evropskih občin in regij. Mimogrede - Občina Bibrka se nahaja v bližini mesta Lviv in šteje 18.500 prebivalcev, samo mesto Bibrka pa 4500.« Letošnje leto je drugo leto izvajanja omenjenega projekta. Lani je bilo vanj zajetih deset ukrajinskih in deset slovenskih mest oziroma občin, zdaj pa se projekt širi in pod svojim okriljem združuje kar 30 ukrajinskih in 30 evropskih občin (iz skupno 19 držav Evropske unije. Kaj se je še spremenilo?
»Na začetku je bil glavni cilj razvijanje turizma in kulture. Glede na to, da je Rusija začela vojno z Ukrajino, pa se je cilj programa nekoliko spremenil. Zdaj je glavni cilj rekonstrukcija in renovacija Ukrajine po vojni.«
Kakšno je aktualno stanje v vaši Občini Bibrka? Kakšen vpliv in posledice vojne čutite?
»Trenutno je iz naše občine najmanj 600 ljudi, ki služijo v vojski – to so tako vojaki kot njihove družine, veliko je tudi žensk. Gostimo veliko beguncev iz drugih regij, ker je naša občina veliko varnejša kot nekateri deli Ukrajine. Ob tem gre iskrena zahvala tudi Sloveniji (in Evropi), ki sprejema in skrbi za naše ljudi. Tudi sami smo imeli težave, kako vse begunce namestiti, nahraniti, jim nuditi socialno podporo ... zato še toliko bolj cenimo vse, kar počenete,«
odgovarja župan Roman Hrynus. Občina Bibrka je ob začetku vojne sprejela skoraj 1000 beguncev iz drugih regij, zdaj jih gostijo nekaj manj kot 500. Občani so od samega začetka zelo aktivni – skupnost namenja znatna sredstva za potrebe obrambe države, podoro ranjenim vojakom in razseljenim državljanom. Zgrajenih je bilo 28 zaklonišč, enega so uredili tudi v kleti osnovne šole. Župan nadaljuje:
»Otroci morajo nadaljevati izobraževanje, hoditi v šolo ... se pa večkrat dnevno oglasijo sirene, ki opozarjajo na nevarnost, na rakete. Otroci se morajo vsakič zateči v zaklonišče, ki smo ga uredili v kleti.
Do danes je zaradi vojne z Rusijo umrlo nekaj manj kot 20 naših občanov. Kot občina čutimo veliko odgovornost do svojih ljudi, zagotoviti moramo finančno in psihično podporo družinam umrlih – to je za nas izziv, ker ne vemo natačno, kako sploh ukrepati, pomagati, preživeti. Ščiti nas ukrajinska vojska, verjamemo, da nam bo pomagal tudi bog, in premagali bomo rusko agresijo. Pri tem je pomembna podpora Evropske unije in vsake države posebej. Najpomembejše je širjenje resnice o dogajanju tukaj, saj so poročila Rusije vedno lažna, napačna, prirejena. Upamo, da bomo kmalu postali del Evropske unije, evropske družine.«
Otroci morajo ob vsaki sireni - večkrat dnevno – prekiniti pouk in se zateči v zaklonišče. Foto: arhiv Občine Bibrka
Ukrajinska delegacije je obiskala tudi OŠ Lenart, kjer jih je podravnateljica Simona Peserl Vezovnik popeljala na krajši ogled šole.
Del poti do tja je zagotovo sodelovanje v projektih, kot je projekt Bridges of Trust, v okviru katerega so ukrajinski predstavniki tokrat obiskali Slovenijo. To pa ni bil prvi obisk Slovenije za župana Romana Hrynusa: »Lenart sem obiskal že leta 2019, ko sva skupaj z županom Krambergerjem podpisala namero o sodelovanju na področju medicine, zdravstva, gospodarstva, turizma in kulture ... Prvič je šlo bolj za kulturno/informativni obisk, smo pa se ponovno srečali leta 2021 v Kijevu.« Tam se je takrat zbralo več slovenskih in ukrajinskih občin ter občin iz drugih držav Evropske unije, ki sodelujejo v programu U-LEAD with Europe. »Na tem drugem obisku pa lahko že nekoliko konkretneje govorimo o skupnih projektih, ki bi bili zanimivi za obe občini. Ob tem gre velika zahvala županu Občine Lenarta in vsem, ki smo jih spoznali, za srčni sprejem. Počutili smo se kot v pravljici, veliko smo se tudi naučili in izvedeli,« še doda Hrynus.
V Zavrhu so si v Štupičevi vili ogledali muzejsko postavitev Maister po Maistru, v obnovljeni cimprači pa so jim zeliščarice Kulturnega društva Voličina pripravile pravo doživetje tradicije in kulturne dediščine v pripovedi, ob zeliščnih šopkih, slastni pletenki in pogači sončnici. Gostje so se povzpeli tudi na Maistrov stolp in uživali v razgledih.
Kaj vas je najbolj presenetilo ali morda navdušilo?
Podžupanja občine Bibrka Oksana Dovhal je tako Občino Lenart kot samo Slovenijo obiskala prvič a ob tem dejala:
»Takoj sem se počutila kot doma. Izkušnja tega obiska je za nas zelo pomembna, saj smo samostojna občina šele štiri leta in tako šele doživljamo decentralizacijo. Občina Lenart je dokaz, da je ob podpori ljudi vse mogoče, vse izvedljivo.
S kolesi smo se zapeljali v dve sosednji občini – vse je lepo urejeno, tako za prebivalce kot za turiste. Nova kolesarska pot je velik in zelo zanimiv projekt. Tudi gostinsko ponudbo imate odlično razvito. Presenetilo nas je, kako odprti so tukaj tako ljudje kot občinska uprava – zelo lepo so nas sprejeli, začutili smo vašo medsebojno povezanost pa tudi odprtost do novih idej in projektov. Posebej se me je dotaknila vaša skrb za ohranjanje kulturne dediščine. Obiskali smo nekaj renoviranih hiš, ki so postale turistične točke, tudi turistično destinacijo Zavrh. Res ste dober vzgled in zagotovo smo tukaj našli inspiracijo, ki jo bomo odnesli s seboj domov.«
Prvi dan so kolesarjenje po Občini Sveta Ana in Sveti Jurij v Slov. goricah sklenili na trgu v Jurovskem Dolu in z obiskom cerkve Sv. Jurija, kjer jim je prijazne besede namenil župnik Janko Görgner. Naslednji dan so obiskali tudi cerkev Sv. Lenarta, kjer je zgodovino cerkve predstavil župnik Marjan Pučko, in cerkev sv. Ruperta v Voličini.
Župan Hrynus zaključi z zahvalo:
»Zahvaliti se želimo tako Občini Lenart kot celotni Sloveniji, slovenskemu narodu, za vso podoro (in materialne stvari). Za vse, kar ste nam že dali in kar dajete še naprej, v času ruske agresije nad Ukrajino in Ukrajinci. Zelo pomembno je, da tudi v Sloveniji nenehno govorite o dogajanju v Ukrajini. Ljudje morajo vedeti, kaj se dogaja. To je edini način do miru. Do prenehanja te agresije s strani Rusije.«