Mag. Danijel Zorko, ki ga dobro poznamo preko dela na Razvojni agenciji Slovenske gorice in ga večina kliče kar Dani, se je letos 18. podal po svetu. Z le dvema nahrbtnikoma po Srednji Ameriki! Podrobnosti svoje štiritedenske dogodivščine je razkril v domačem Cerkvenjaku in prejšnji teden v Knjižnici Lenart.
Vseslovenski pobudi Tednov vseživljenjskega učenja so se pridružili tudi v Lenartu. Izobraževalni center Slovenske gorice, ki deluje pri prej omenjeni razvojni agenciji, je v sodelovanju s Knjižnico Lenart pripravil predstavitev dejavnosti in možnosti vseživljenjskega učenja v knjižnici ter potopisno predavanja z naslovom Yucatan in Srednja Amerika.
Dani Zorko se je letos že 18. odpravil po svetu, pred leti je potoval z Jernejem Rajhom, letos se je na drugi konec sveta odpravil sam.
»Štirje tedni, dva nahrbtnika, šestnajst različnih nastanitev in ena noč na avtobusu.« je potopisno predavanje v Knjižnici Lenart pričel Zorko, ki je pristal v Cancunu, mestu v jugovzhodni Mehiki.

»V Mehiki vidimo veliko modelov avtomobilske znamke Volkswagen, saj je tam tovarna, vendar gre za na novo izdelane starejše modele. Ogledal sem si tudi muzej tekile, pa njihovo znamenitost – podzemne jame z vodo, v obalnem mestecu Tulumu pa veliko majevsko arheološko najdišče.« Zorko je izpostavil tudi dvojne cene, ki se razlikujejo za tujce in domačine.
»Če domačina vstopnina stane recimo 3 evre, tujca zagotovo trikrat več. Cene sob pa so se gibale med 7 in 20 dolarji na noč.«
Dani je na svoji poti obiskal tudi veliko tržnic, saj se prav tam največ dogaja, na meji z Gvatemalo pa se ob vstopu v državo znajdeš naravnost sredi nje. Na vprašanje, kaj je najpogosteje jedel, pa je odgovoril, da prav gotovo fižolovo omako, ki jo postrežejo k tortijam, takosom, k vsemu skorajda za zajtrk, kosilo in večerjo. V mestu Flores se je, kakor pred časom v Aziji, prevažal s tuk tuki, sicer pa predvsem s kombiji in avtobusi. »Težava nastane, ko na postajališčih avtobusov ni točno določenih voznih redov in tako se moraš v zvezi z odhodi in prihodi pozanimati kar pri voznikih, ki pred odhodom enostavno zakličejo kdo gre kam in tako samo upaš, da si na pravem avtobusu.« Ogledal si je tudi plantaže kave, tobaka, kjer delajo tudi za priznana podjetja kot sta Starbucks, Nestle ter se v Chamuli udeležil pustnega festivala.
»Tudi v teh deželah, kakor pri nas, iščejo delavce v hotelih, gostinstvu in trgovinah.« Kljub vsemu, da imajo v Mehiki ohranjenih še 60 starih majevskih in indijanskih jezikov, pa težav s sporazumevanjem ni imel. V mislih pa že snuje načrte za naslednjo pot po svetu!
